Poszerz swoje słownictwo w sposób efektywny i trwały. Wybierz język, którego chcesz się uczyć, oraz odpowiedni dla siebie poziom i skonfiguruj naukę zgodnie ze swoimi preferencjami. Czym wyróżniają się kursy słownictwa Extreme? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.
Dla kogo przeznaczone są kursy Extreme?
Kursy z serii Extreme skupione są na poszerzaniu słownictwa, a więc najlepiej sprawdzą się jako dodatek do kursów kompleksowych bądź gramatycznych. Kursy te wyróżnia to, że stanowią jednocześnie odpowiedni materiał pomocniczy podczas przygotowania do egzaminów językowych, w których ważnym elementem oceny jest stopień znajomości słownictwa, np. Cambridge English.
Oprócz tego kursy będą wartościowe również dla osób, które po prostu chcą lepiej rozumieć język, którego się uczą. Mają na celu wzbogacenie słownika o bardziej wyszukane, ciekawe, precyzyjne określenia.
Jakich języków możesz uczyć się z kursami Extreme?
W naszej ofercie znajdziesz kursy słownictwa:
W każdym z tych języków znajdziesz kursy na poziomach: A1-A2 (podstawowy), B1-B2 (średnio zaawansowany), C1 oraz C2 (zaawansowany i biegły). Dzięki temu możesz wybrać trudność kursu dostosowaną do swojego aktualnego poziomu znajomości języka.
Jak wygląda nauka z kursem Extreme?
Kursy Extreme skupiają się na intensywnej nauce słownictwa metodą SuperMemo. Ćwiczenia polegają na tym, że poznaje się definicję (wraz z tłumaczeniem, przykładami zdań, synonimami itp.) i dopasowuje się do niej konkretne słowo, które posiada właśnie takie znaczenie. W zadaniach można skorzystać z funkcji rozpoznawania mowy (ikona mikrofonu), wpisać odpowiedź je na klawiaturze (po wcześniejszym włączeniu tej opcji w ustawieniach kursu) bądź po prostu wypowiedzieć je na głos i zaznaczyć odpowiednią buźkę, która określa poziom zapamiętania wyrazu (“wiem”, “nie wiem” albo “prawie”).
Jak skonfigurować ćwiczenia w kursie?
Ćwiczenia w kursach z serii Extreme możesz konfigurować i dostosowywać do swojego sposobu czy stylu nauki. Poniżej przedstawiamy dostępne opcje i wyjaśniamy, co zmieniają one w trakcie korzystania z kursu.
Kolejność słówek w kursie
Pierwszą ważną opcję konfiguracji znajdziesz po kliknięciu w symbol znajdujący się w prawym dolnym rogu ekranu. Wtedy wyświetli Ci się menu, w którym możesz wybrać kolejność pojawiania się słówek w kursie: według popularności lub według kategorii.
Wybór sortowania według popularności oznacza, że zaczniesz naukę od najczęściej pojawiających się w języku wyrazów. Stopniowo będziesz przechodzić do coraz rzadszych, bardziej wyszukanych bądź specjalistycznych słów.
Z kolej sortowanie według kategorii spowoduje, że będziesz uczyć się słówek zgodnie z tematyką, do jakiej przynależą. Znajdziesz tam kategorie takie jak: zwierzęta, natura, podróże, relacje, zainteresowania, technologie, sztuka, podróże itp.
Kolejność pojawiania się słów w kursie możesz zmienić w każdej chwili, aby sprawdzić, jaki sposób jest dla Ciebie odpowiedni.
Konfiguracja ćwiczeń
Ustawienia ćwiczeń w kursie znajdziesz, klikając symbol trzech kropek w prawym górnym rogu ekranu. Następnie wybierz opcję “Konfiguracja ćwiczeń”.
Następnym krokiem jest wybór spośród dostępnych opcji, w zależności od indywidualnych potrzeb. Można także wybrać, czy ustawienia mają zostać zastosowane dla całego kursu, dla tej strony (konkretnego słówka) czy dla całego kursu poza stronami z indywidualnymi ustawieniami.
Konfiguracja pytań
W ramach konfiguracji pytań możemy ustalić, które spośród poniższych elementów mają się pojawiać podczas nauki:
- tłumaczenie słowa,
- definicja z częścią mowy – jest ona wyróżniona pogrubioną czcionką i to właśnie do niej należy dopasować odpowiedź,
- nagranie definicji – wypowiadane przez native speakera, pomaga ćwiczyć rozumienie ze słuchu oraz wymowę,
- przykład z luką – może on pomóc osadzić dane słowo w kontekście zdania; uzupełniony przykład pojawi się po sprawdzeniu odpowiedzi (kliknięciu odpowiedniej buźki: wiem, nie wiem lub prawie),
- dodatki (np. synonimy) ,
- pole wprowadzania – wybieramy, czy chcemy wpisywać odpowiedź na klawiaturze, czy raczej wolimy korzystać z funkcji rozpoznawania mowy (ikona mikrofonu na ekranie),
- zdjęcie – przy niektórych hasłach w kursie pojawiają się zdjęcia nawiązujące do znaczenia danego słowa, aby jeszcze łatwiej było wytworzyć skojarzenie z danym wyrazem.
Jeśli przy którymś z ustawień znajduje się gwiazdka (*) oznacza to, że nie każde ćwiczenie w kursie zawiera ten element.
Konfiguracja odpowiedzi
Podobną konfigurację można przeprowadzić także w przypadku odpowiedzi do ćwiczeń. Masz możliwość wyboru spośród poniższych elementów:
- słowo z częścią mowy,
- nagranie hasła,
- przykłady,
- dodatki (np. kolokacje).
Po wybraniu odpowiednich ustawień należy kliknąć „Zapisz”. Wszystkie wprowadzone zmiany od razu pojawią się w Twoim kursie.
Teraz wiesz już, jak w prosty sposób możesz zmodyfikować naukę z kursem Extreme i cieszyć się nauką dostosowaną do swoich preferencji.