Kiedy kursy językowe dla pracowników działają? 6 czynników

kursy językowe dla pracowników

Podczas organizowania szkolenia językowego dla firm, nie wystarczy przekazać pracownikom dostępów do platformy e-learningowej. Aby uzyskać efekty, potrzeba znacznie więcej. Co sprawia, że kursy językowe dla pracowników są skuteczne? O tym przeczytasz w artykule.

Rozwój pracowników i nauka języka w dzisiejszych czasach

W dzisiejszym świecie bardzo wiele się dzieje: wymagająca praca, zajęcia dodatkowe, różne aktywności, z których chcemy korzystać, a które wymagają naszego czasu i obecności. W rezultacie możemy mieć poczucie, że często się spieszymy. Mamy sporo obowiązków w życiu prywatnym i zawodowym, rzeczywistość wymaga od nas, by coraz szybciej podejmować decyzje. Dlatego bardziej niż kiedykolwiek cenimy swój czas. W związku z tym, że wciąż nam go brakuje, chcemy wykorzystywać go jak najlepiej. Z jednej strony dużą wagę przykładamy do własnego rozwoju, z drugiej, trudno nam wpleść regularne zajęcia w grafik. To wymusza zmianę w podejściu do uczenia się.

W sferze zawodowej często angażujemy się równocześnie w wiele projektów i ze względu na coraz bardziej zglobalizowaną gospodarkę, pracujemy z ludźmi przebywającymi w różnych strefach czasowych. Wszystko to nie tylko wymaga sporej elastyczności, ale też wprowadza pewne ograniczenia w organizacji szkoleń. Klasyczne zajęcia językowe, wymagające dojazdu w określone miejsce na konkretną godzinę przestają się sprawdzać (szczególnie, że po pandemii nadal mocny jest trend pracy zdalnej). Taka forma nauki coraz mniej przystaje do naszego trybu życia, pełnego nagłych zmian planów i przekładanych spotkań. Przez to nie zawsze jesteśmy w stanie zapewnić sobie dostępność czasową na udział w zajęciach, spóźniamy się na lekcje lub na nie nie docieramy, a w rezultacie nadal odkładamy swoje cele językowe na drugi plan.

Wszystkie te czynniki mają wpływ na organizację szkoleń i kursów językowych dla pracowników. W dobie pracy hybrydowej i zdalnej zajęcia nie mogą odbywać się jak wcześniej, w biurach. Jeśli przechodzi się na formułę zdalną, często okazuje się, że trudno ustalić dzień tygodnia i godzinę, która będzie odpowiednia dla wszystkich osób z grupy, zwłaszcza jeśli są to osoby z różnych zespołów. Z kolei gdy uda się już wyznaczyć wspólny termin, prędzej czy później okazuje się, że wyskakują nagłe zadania, nieplanowane spotkania i zaczynają się nieobecności. A to już prosta droga do niepowodzenia projektu.

Niestety, tracą na tym wszyscy. Gdy nieobecni wracają do nauki, nie są na bieżąco lub mają zaległości. Prowadzi to do tego, że lektor, zamiast przerabiać nowy materiał, wraca do tego już zrealizowanego, by wyrównać poziom grupy. Odbija się to także na osobach, które uczestniczą w zajęciach regularnie.

Co zatem sprawia, że kursy językowe dla pracowników przynoszą efekty? Oto lista 6 najistotniejszych czynników.

1. Pracownik uczy się, KIEDY CHCE

Pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myśl, jeśli mowa o przeszkodach w nauce języka, jest brak czasu. Żyjemy dziś bardzo dynamicznie i nawet w pracy często trudno jest nam wygospodarować stały moment na udział w zajęciach. 

Rozwiązaniem tego problemu jest skorzystanie ze szkolenia językowego dla firm umożliwiającego samodzielną naukę w aplikacji, np. takiej jak SuperMemo. Dzięki temu pracownik uczy się:

  • w dowolnym momencie – pijąc poranną kawę, jadąc autobusem do pracy, stojąc w kolejce lub czekając na spotkanie,
  • w każdej wolnej chwili – microlearning sprawia, że nauka staje się przyjemnością, a nie uciążliwym obowiązkiem, bo dzięki podziałowi materiału na małe “porcje”, bardzo łatwo wrócić do nauki i kontynuować ją bez przeszkód,
  • każdego dnia – co daje zdecydowanie lepsze efekty niż nauka w odstępach tygodniowych,
  • tyle, na ile pozwala mu plan dnia – nawet 5 minut powtarzania materiału daje wymierne efekty w postaci progresu,
  • osiągając efekty szybciej – bo nie musi ograniczać się do 1 godziny zajęć tygodniowo.

2. Pracownik uczy się TAK, JAK CHCE

Pandemia sporo “namieszała” w szkoleniach. To, co po niej zostało, to m.in. bardziej powszechna niż kiedyś praca zdalna i hybrydowa. Nauka stacjonarna w biurze staje się nieadekwatnym do sytuacji rozwiązaniem, kiedy przez znaczącą część dni tygodnia pracowników po prostu nie ma w siedzibie firmy.

Przyzwyczailiśmy się do wygody, jaką niesie ze sobą brak konieczności przemieszczania się na zajęcia. Nawet jeśli zorganizujemy kurs językowy dla pracowników w formie stacjonarnej, mogą oni po prostu z tego nie skorzystać. Albo korzystać, mając z tyłu głowy, że wzięcie udziału w szkoleniu wymaga od nich poświęcenia w postaci dojazdu do biura tylko po to, by uczestniczyć w lekcji języka. 

Nauka w aplikacji rozwiązuje ten problem, bo dzięki niej pracownik uczy się:

  • na dowolnym urządzeniu – nauka z SuperMemo jest możliwa przez przeglądarkę i w aplikacjach na Androida, iOS i komputery z Windowsem, a postępy synchronizują się między nimi automatycznie,
  • nawet bez dostępu do internetu – nawet miejsca ze słabym zasięgiem, loty samolotem i brak danych w roamingu nie stanowią już problemu, 
  • w dowolnym miejscu – gdy jest to możliwe, zdecydowanie łatwiej sięgnąć po naukę,
  • bez przerw – urlop czy zwolnienie lekarskie nie muszą być już przyczyną rosnących zaległości, czasem wręcz przeciwnie – okazują się sprzymierzeńcem w nauce. Nie ma tu też kwestii dojazdów na zajęcia i ewentualnych spóźnień czy nieobecności spowodowanych np. przez korki.

3. Pracownik uczy się, CZEGO CHCE

Coraz więcej podróżujemy, poznajemy więcej ludzi i kultur, częściej też pracujemy w międzynarodowych firmach. Angielski dla pracowników to aktualnie absolutna podstawa, ale coraz częściej chcielibyśmy mieć możliwość uczenia się także innych języków.

Znajomość niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, chińskiego czy włoskiego może też okazać się przydatna w sytuacjach biznesowych, takich jak pojawienie się nowego klienta czy wyjazd na zagraniczne targi. Nawet jeśli aktualnie nie mamy konkretnej potrzeby związanej z ich znajomością, dobrze czasem po prostu pouczyć się czegoś nowego, dla samego treningu mózgu czy choćby dlatego, że podoba nam się brzmienie danego języka.

Dzięki nauce z aplikacją, która oferuje wiele kursów językowych dla firm, takiej jak SuperMemo, pracownik może:

  • poza angielskim i polskim uczyć się aż 22 języków, bardziej lub mniej popularnych (np. niemiecki, hiszpański, francuski, włoski, ale też chiński, duński, węgierski czy tajski),
  • dostosować poziom zaawansowania kursu do swoich możliwości – jeśli uzna, że poziom B1 jest dla niego zbyt łatwy, samodzielnie może przejść na B2,
  • znaleźć coś dla siebie, nawet jeśli dość dobrze zna już język – w katalogu liczącym ponad 250 pozycji, nawet osoby na wysokim poziomie zaawansowania dobiorą kurs zgodny ze swoimi potrzebami i zainteresowaniami (np. te do nauki angielskiego dostępne są na poziomach A1-C2),
  • uczyć się języka kompleksowo lub doskonalić jego konkretny, wybrany obszar (np. tylko słownictwo, wymowa, gramatyka),
  • korzystać z nauki w ramach kilku kursów lub nawet języków na raz – zmniejsza to ryzyko, że nauka mu się znudzi.

4. Pracownik angażuje się w naukę

Szkolenia językowe dla firm są skuteczne tylko wtedy, gdy pracownicy angażują się w naukę. Jednak trudno o to, gdy uczymy się już od jakiegoś czasu i nie widzimy żadnych efektów. Początkowo mamy zwykle sporo motywacji wewnętrznej, ale nie starcza jej na zbyt długo, jeśli nie wiemy, czy to, co robimy, ma sens i czy rzeczywiście włożony wysiłek przynosi efekty. Stopniowo tracimy zapał i uczymy się rzadziej, a brak regularności zdecydowanie nie sprzyja skuteczności.

Z aplikacją pracownik angażuje się w naukę. Dzieje się tak, bo nauka z nią jest:

  • różnorodna – różne rodzaje ćwiczeń dostarczają nam zupełnie innych bodźców i wymagają od naszego mózgu aktywacji innych obszarów,
  • ciekawa – przerabianie kolejnych kart jest bardziej atrakcyjne niż “wkuwanie” wypisanych na kartce słówek,
  • skuteczna – dzięki temu, że nowy materiał ćwiczymy na wiele różnych sposobów, szanse na jego zapamiętanie i przywołanie w sytuacjach, gdy będzie to potrzebne, zdecydowanie rosną. Pracownik widzi postępy już po krótkim czasie, a dzięki nim uczy się chętniej.

Na czym polega różnorodność kursów w SuperMemo?

  • Nauka, z najpopularniejszą i najczęściej wykorzystywaną podczas szkoleń językowych dla firm serią do kompleksowej nauki języka No Problem, polega na czytaniu krótkich dialogów, zapoznawaniu się ze słownictwem z danej rozmowy, trenowaniu wymowy danych słówek i zapisywaniu ich ze słuchu. Poznajemy tu też zasady gramatyczne i ćwiczymy je w praktyce, wybierając poprawną odpowiedź z listy, uzupełniając luki w zdaniach czy czytając przykłady. Dzięki temu zróżnicowaniu bardzo szybko potrafimy budować poprawne zdania i stajemy się osobami, które płynnie posługują się językiem. Dodatkowo seria ta posiada komentarze kulturowe oraz ciekawostki o krajach, w których używa się danego języka, więc jest to nie tylko dobre źródło wiedzy na tematy językowe, ale też okazja do poznania zwyczajów i informacji na temat danego narodu lub państw, w których mówi się w języku, którego uczymy się w kursie.
  • W przeznaczonej do nauki słownictwa serii Extreme możemy dostosować wygląd kursu do swoich potrzeb. Chcemy widzieć na kartach polskie tłumaczenie słowa czy tylko jego definicję? Co pomoże nam w zapamiętaniu słówka? Zdjęcie, zdanie z luką do uzupełnienia, dodatkowe przykłady i informacje (np. kolokacje)? Wygląd karty możemy skonfigurować tak, aby nauka była dla nas wygodna. Możemy też uczyć się słownictwa tematycznie, co pozwala wybierać to, co naprawdę nas interesuje.
  • Naszym najbardziej zróżnicowanym pod kątem formy kursem jest Olive Green. Tu nauka zaczyna się od… obejrzenia krótkiej sceny pełnometrażowego filmu akcji, o której przebiegu samodzielnie decydujemy. Potem płynnie przechodzimy do różnego rodzaju ćwiczeń powiązanych z przygodami pięknej złodziejki dzieł sztuki, wysłanej przez tajemniczego klienta na ważną misję. Tu nie ma miejsca na nudę!

5. Pracownik regularnie powtarza materiał

Kluczem do sukcesu w nauce języka jest regularność. Bez powtarzania materiału nie osiągniemy postępów, nawet jeśli mamy bardzo dobrą pamięć. Jeśli cała aktywność pracownika ogranicza się do lekcji organizowanej raz w tygodniu, to zdecydowanie nie wystarczy. W trakcie godziny lektor nie powtórzy przecież całego przerobionego do tej pory materiału. Do osiągnięcia efektów potrzeba znacznie więcej.

Problem ten rozwiązuje nauka z aplikacją, która bazuje na krzywej zapominania. Jest to wykres, który pokazuje, w jaki sposób zapamiętujemy i zapominamy informacje:

Niebieska linia pokazuje, co się dzieje z informacją, jeśli jej nie utrwalamy – po ok. 15 dniach szansa jej przywołania wynosi 50%, a po 50 dniach jest mniejsza niż 10% (więcej o krzywej zapominania przeczytasz tutaj). Tendencję tę można “oszukać”, powtarzając materiał.

Wykres pokazuje, że po wykonaniu powtórki danej informacji (słówka, zagadnienia, zdania, zasady gramatycznej itd.) szansa na jej przypomnienie sobie znów rośnie do 100% – po wykonaniu powtórki materiału, znów bezbłędnie go pamiętamy. 

Z czasem następuje naturalny proces zapominania i znów szansa na przypomnienie sobie danej informacji zaczyna spadać, jednak warto zauważyć, że z każdą kolejną powtórką krzywa zapominania (przerywana linia) coraz bardziej się wypłaszcza – po 1 powtórce prawdopodobieństwo po 50 dniach wynosi już 50% (a nie jak wcześniej mniej niż 10%), a przy 3 powtórkach przekracza aż 90%! Oznacza to, że jeżeli realizujemy powtórki z odpowiednią częstotliwością, mamy możliwość skutecznego zapamiętania i przyswojenia nawet 90-100% realizowanego materiału. 

Na tych zasadach bazuje aplikacja SuperMemo – wbudowany w nią algorytm wyznacza nam powtórki materiału w najlepszych możliwych momentach dla ich zapamiętania (tuż przed momentem zapomnienia). Dzięki temu pracownik:

  • nie musi martwić się o to, czy powtórzy cały materiał i kiedy go powtórzyć – aplikacja robi to za niego,
  • powtarza materiał w optymalnym czasie – co sprawia, że liczba jego powtórek ogranicza się do minimum,
  • w końcu zapamiętuje na dobre – materiał wraca do niego nawet po przerobieniu całego kursu, co sprawia, że postępy są trwałe i przekładają się na realny progres.

6. Pracownik widzi postępy w nauce

Można zaryzykować stwierdzeniem, że niemal każdy z nas ma na swoim koncie niepowodzenia związane z nauką języka – kurs grupowy, na którym było tak wiele osób, że trudno o postępy, nauczyciela prowadzącego zajęcia w nudny sposób, zajęcia o godzinie, na którą trudno zdążyć ze względu na korki. Tymczasem gdy już inwestujemy w coś czas, dobrze mieć pewność, że ma to sens i przyniesie konkretne efekty. Postęp zwiększa naszą motywację do dalszego działania.

Kursy językowe dla pracowników z aplikacją, w której w łatwy sposób można monitorować stan swojej nauki i progres, sprawiają, że:

  • wiedzą oni, nad czym jeszcze potrzebują popracować – materiał, który nie jest przerobiony poprawnie, trafia do utrwaleń po to, by powtarzać go do momentu udzielenia prawidłowej odpowiedzi,
  • czerpią większą satysfakcję z nauki – widząc, jak pasek postępu w kursach stopniowo zmienia się z czerwonego na zielony (co symbolizuje zapamiętanie materiału), a % postępu z dnia na dzień rośnie,
  • uczą się chętniej – bo efekty pojawiają się bardzo szybko i są trwałe. Przy nauce języka od podstaw różnicę można odczuć 2-3 tygodniach nauki po kilka minut dziennie. 

Podsumowanie

Szkolenia językowe dla firm są przeróżne. Choć wszystkie mają na celu rozwój pracownika i podniesienie jego kompetencji, droga do osiągnięcia tego może wyglądać zupełnie inaczej. Szukając najlepszego rozwiązania, warto zwrócić uwagę na to, czy z jednej strony wpisuje się w bieżące realia, a z drugiej, czy wnosi cokolwiek poza przydzieleniem pracownikom dostępu do platformy. Bo przecież w tym wszystkim chodzi o znacznie więcej.

W SuperMemo kursy językowe dla pracowników spełniają oba te kryteria. Jak to sprawdzić?

  • Zapisz się na darmowy webinar HR o nauce języka dla firm.
  • Skontaktuj się z naszą doradczynią językową, Julią Baran, żeby porozmawiać z nią o możliwości sprawdzenia skuteczności nauki z nami w Twojej firmie. Julia zapyta o Wasze oczekiwania związane z rozwojem językowym pracowników, porozmawiacie o Waszych dotychczasowych doświadczeniach z nauką oraz pokaże Wam możliwości nauki z aplikacją SuperMemo oraz przykłady firm, które osiągnęły z nami sukces językowy. 

Doradczyni językowa SuperMemo, Julia Baran

Julia Baran

doradczyni językowa SuperMemo

julia.baran@supermemo.com

Napisała: Weronika Wójcik