Jakich języków warto się uczyć i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Dobór języka lub języków, których warto się uczyć w 2021 dobrze skonfrontować z indywidualnymi planami. Celujecie w emigrację zarobkową? Jeśli na pierwszym miejscu stawiacie dobrą pensję, zróbcie rozeznanie, gdzie rynek pracy jest otwarty na imigrantów. Pod uwagę warto też wziąć to, w jak wielu krajach ludzie posługują się danym językiem. Im popularniejszy język, tym więcej miejsc, w których można potencjalnie podjąć pracę. Jednak wybierając mocno rozpowszechniony na świecie język, musicie też liczyć się z większą konkurencją.
Jeśli natomiast w planach macie wycieczkę, to jej kierunek zapewne będzie determinował dobór kursu. Jeżeli chcecie dogadać się z miejscowymi mieszkańcami podczas urlopu, biegłość w danym języku z pewnością nie będzie wymagana. Wystarczy, że opanujecie podstawy. Żeby osiągnąć podstawowy poziom (A1) w sześciostopniowej skali CERF (jest to Europejski System Opisu Kształcenia Językowego określający poziom znajomości języka) potrzeba około 80-100 godzin nauki. Przy systematycznym podejściu można to osiągnąć po około 3-6 miesiącach. Dysponując takimi umiejętnościami z dużą dozą prawdopodobieństwa dogadacie się z lokalnymi mieszkańcami przynajmniej w podstawowych kwestiach, najbardziej przydatnych podczas zagranicznych wojaży.
Nauka języków obcych to nie tylko sposób na podniesienie kwalifikacji, czy ułatwienie sobie życia na urlopie. Języków warto się uczyć, również po to, żeby zapewnić mózgowi solidną gimnastykę. W ten sposób pracujecie na swoje zdrowie i komfort, oddalając też ryzyko chorób związanych z podeszłym wiekiem.
3 języki, których warto się uczyć, żeby zaistnieć w biznesie
Czy najczęściej używane języki świata są też najbardziej pożądanymi w biznesie? W dużej mierze tak. Wciąż międzynarodowym językiem biznesu jest angielski. Trudno, żeby było inaczej, skoro USA ma najpotężniejszą gospodarkę świata. Angielski można uznać za język przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, choć przyznać trzeba, że znajomość tego języka, raczej nie wyróżni Was na rynku pracy. Posługiwanie się angielskim w biznesie to nie zaleta, a często wręcz obowiązek.
Jakich więc języków warto się uczyć, żeby zabłysnąć na rynku pracy? Na pewno dobrze postawić na te, które nie są bardzo popularne, ale wiązać się mogą z ciekawymi zawodowymi perspektywami.
Rosyjski
W zestawieniu British Council wymieniany jest w pierwszej dziesiątce najważniejszych języków. Gospodarka w krajach rosyjskojęzycznych jest wciąż w fazie rozwoju, co sprawia, że bez wątpienia kraje takie jak Rosja, Ukraina, czy byłe republiki Związku Radzieckiego, będą potrzebowały dobrze wykwalifikowanych pracowników, biegle posługujących się rosyjskim.
Portugalski
Językiem tym posługuje się ponad 221 milionów ludzi (mowa o ludziach, dla których portugalski jest językiem ojczystym), z czego większość mieszka w Brazylii. I to właśnie ze względu na ten ogromny kraj w Ameryce Południowej, warto uczyć się portugalskiego w 2021. Gospodarka Kraju Kawy jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek na całym globie, a największą i najważniejszą na swoim kontynencie.
Japoński
World Economic Forum plasuje japoński na miejscu czwartym, jeżeli chodzi o atrakcyjność tego języka ze względów ekonomicznych. Według przewidywań, japoński na pewno nie wypadnie poza pierwszą dziesiątkę do 2050 roku. Znajomość tego języka to atrakcyjna opcja, zwłaszcza dla osób pracujących w branżach związanych z nowoczesnymi technologiami. Przemysł w Kraju Kwitnącej Wiśni słynie z innowacyjnych rozwiązań, a że przyrost naturalny w Japonii jest niewielki, kraj ten, żeby podtrzymać rozwój gospodarczy, z pewnością będzie musiał otworzyć się na imigrantów.
5 najczęściej używanych języków na świecie
Liczba osób, które posługują się danym językiem, powinna być równie dobrą odpowiedzią na pytanie: jakich języków warto się uczyć. Zestawienie pięciu najczęściej używanych znajdziecie poniżej:
Angielski
1 miliard i 132 miliony użytkowników plasuje angielski na pierwszym miejscu w kategorii najczęściej używanych języków na świecie. Przy czym jest to język ojczysty jedynie dla 379 milionów ludzi, co świadczy o ogromnej popularności angielskiego jako drugiego języka. Nic dziwnego więc, że jest to najczęściej spotykany język obcy w polskich szkołach.
- 67 – w tylu krajach angielski jest językiem urzędowym.
Mandaryński
Na drugim miejscu plasuje się mandaryński z 1 miliardem i 117 milionami użytkowników, i imponującą liczbą osób, które posługują się tym językiem jako ojczystym. Jest ich aż 918 milionów. Język mandaryński wykorzystuje piktograficzny system zapisu, w którym każdy znak to inne słowo. Do opanowania podstaw, należy poznać ok. 3000 znaków. Jest to trudny język, dlatego wybierając mandaryński, sięgnijcie po sprawdzony kurs. Uczęszczając na lekcje stacjonarne warto wesprzeć się również mobilnym kursem od SuperMemo. Dla początkujących idealny będzie Chiński. Szybki Start, który, dzięki autorskiemu inteligentnemu systemowi powtórek, ułatwi zapamiętywanie mandaryńskich znaków.
- 4 – w tylu krajach dialekt mandaryński jest językiem urzędowym, a są to poza, Chinami, również Tajwan, Singapur i Birma.
Hindi
Podium zamyka hindi. Posługuje się nim 615 milionów ludzi, a dla 341 milionów jest to język ojczysty. Co ciekawe, hindi to tylko jeden z 23 konstytucyjnych języków w Indiach.
- Hindi jest oficjalnym językiem jedynie w Indiach.
Hiszpański
Językiem hiszpańskim na świecie posługują się 534 miliony ludzi. Językiem ojczystym jest dla sporej części z nich, bo aż dla 460 milionów. USA to po Meksyku drugi kraj na świecie pod względem liczby ludności posługującej się językiem hiszpańskim, a liczba ta stale rośnie. Dlatego właśnie hiszpański można traktować jako język przyszłości, przynajmniej w obu Amerykach.
- 22 – w tylu krajach hiszpański jest językiem urzędowym.
Francuski
Naszą listę najczęściej używanych języków na świecie zamyka francuski z 280 milionami użytkowników. Dla 77 milionów jest to język ojczysty. Najwięcej osób posługuje się nim we Francji.
- 28 – w tylu krajach francuski jest językiem urzędowym.
Oczywiście, nie zawsze najpopularniejszy język jest najlepszym wyborem. Jeśli chcecie podjąć naukę, żeby znaleźć lepszą pracę, czasami warto celować w język nieco bardziej niszowy. Napotkacie wówczas z pewnością mniejszą konkurencją.
Języki przyszłości – polska perspektywa
Biorąc pod uwagę to, jaki kraj według danych GUS jest największym partnerem handlowym Polski, kurs niemieckiego to dobry pomysł. Język ten niezmiennie jest jednym z popularniejszych języków obcych w polskich szkołach. Niemcy to nasi sąsiedzi, a dodatkowo prawdziwa gospodarcza potęga, więc nauka niemieckiego będzie przyszłościową opcją w bardzo długiej perspektywie. To bezpieczny wybór, który na pewno podniesie waszą wartość na rynku pracy.
Zacieśnia się też współpraca biznesowa z Chinami. Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę osób posługujących się mandaryńskim, potencjał gospodarczy Chin i fakt, że rośnie wartość importowanych do Polski z Chin towarów, warto rozważyć właśnie naukę mandaryńskiego.
Bez wątpienia, jako języki przyszłości wciąż rozpatrywać należy języki skandynawskie. Jednym z ciekawszych kierunków emigracyjnych, a tym samym i językowych jest Islandia. Polacy na tej oddalonej na północ wyspie stanowią aż 5,3% populacji kraju. Bardzo duży odsetek rodaków jest też w Norwegii, gdzie Polacy to blisko 2% mieszkańców. Do krajów skandynawskich przyciągają wysokie zarobki i otwartość na imigrantów. Co prawda, często zdarza się, że Polacy traktują te państwa jako zarobkowe przystanki i żyją w polskich enklawach bez znajomości języka. Jeśli jednak myślicie o zostaniu na północy nieco dłużej, podszlifowanie islandzkiego, norweskiego czy szwedzkiego będzie na pewno dobrym pomysłem. Podstaw norweskiego i szwedzkiego nauczycie się z kursami SuperMemo – Norweski. Szybki Start i Szwedzki. Szybki Start.
Od jakiegoś czasu wzrasta również intensywność współpracy politycznej i gospodarczej między Polską i Węgrami. I o ile ta pierwsza bywa nietrwała, to więzi ekonomicznej mają zdecydowanie bardziej stabilne fundamenty. Dlatego, jeżeli nie straszne Wam węgierskie językowe połamańce, możecie sięgnąć po kurs węgierskiego Hello! Magyar – kurs dla początkujących, dzięki któremu, ucząc się kilkanaście minut dziennie już po 2 miesiącach, opanujecie ponad 500 podstawowych węgierskich zwrotów.
Jak uczyć się języków przyszłości?
Na pytanie, jakich języków warto się uczyć w 2021 roku, odpowiedzieliśmy dosyć obszernie. A jak uczyć się języków przyszłości? Idąc z duchem czasu i sięgając po nowoczesne narzędzia. Rok 2020 przyzwyczaił nas do e-learningu. Ucząc się z domów, wiele osób musiało nauczyć się też systematyczności i wypracować wytrwałość, potrzebną w tej samodzielnej nauce. Dlatego w 2021 roku tym bardziej polecamy mobilne kursy SuperMemo. U ich podstawy leży metoda inteligentnych powtórek. Dzięki niej, nie musicie poświęcać kilku godzin dziennie, żeby zobaczyć satysfakcjonujące efekty. Wystarczy regularnie powtarzać materiał przynajmniej kilkanaście minut. Częstotliwość powtórek w SuperMemo ustalana jest przez specjalny algorytm i dostosowywana do indywidualnych predyspozycji.
Jednak w nauce języków przyszłości warto dywersyfikować narzędzia, z jakich się korzysta. Ważne jest, żebyście stykali się z językiem możliwie jak najczęściej. Dlatego poza kursami stacjonarnymi, aplikacjami do nauki, wplatajcie też obce języki do życia codziennego. Jak to zrobić? Z pomocą znowu przychodzi technologia.
O ile bardzo łatwo sięgnąć po filmy i seriale w najczęściej używanym języku świata, czyli angielskim, o tyle z innymi językami, językami przyszłości może być nieco gorzej. Jednak, jeśli jesteście miłośnikami kryminałów, bez trudu możecie osłuchiwać się z norweskim, szwedzkim, czy nawet islandzkim, oglądając kryminalne seriale na Netflixie i HBO Go. Wybór znajdzie się całkiem spory. Z kolei, jeżeli uznacie, że w 2021 warto uczyć się hindi, z pomocą przyjdzie Wam Bollywood z mnóstwem produkcji, które również są szeroko dostępne na platformach streamingowych. Im częściej będziecie mieli styczność z danym językiem, tym szybciej zobaczycie postępy.
Niezależnie więc od tego, jakiego języka będziecie uczyć się w 2021, pamiętajcie o systematyczności w nauce i korzystajcie z możliwości, jaki dają Wam nowoczesne technologie.